M20-7831042
M20-7831042
Harwin’s Company Overview
M20-7831042
DigiKey Part Number
952-1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7831042
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M20-7831042 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Mated Stacking Heights
11.04mm, 12.63mm
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)