G125-MH13405M4P
DigiKey Part Number
952-G125-MH13405M4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH13405M4P
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 34POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH13405M4P Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
450V