G125-FV10805F1-2AB2ABP
DigiKey Part Number
952-G125-FV10805F1-2AB2ABP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV10805F1-2AB2ABP
Description
CONN F-HDR 4PWR 8SIG PCB VERT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (8 + 4 Power) Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FV10805F1-2AB2ABP Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Green
Packaging
Strip
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)