1551USB2BK
1551USB2BK
1551USB2BK
DigiKey Part Number
HM1461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1551USB2BK
Description
BOX ABS BLACK 1.97"L X 0.98"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box ABS Black Hand Held, Split Sides 1.969" L x 0.984" W (50.00mm x 25.00mm) X 0.610" (15.50mm)
EDA/CAD Models
1551USB2BK Models
Category
Design
Hand Held, Split Sides
Mfr
Material
Series
Color
Black
Packaging
Bag
Thickness
0.067" (1.70mm)
Features
PCB Supports
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
1.969" L x 0.984" W (50.00mm x 25.00mm)
Material Flammability Rating
UL94 HB
Height
0.610" (15.50mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Area (L x W)
1.94in² (12.5cm²)