TG84-2006N1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200µH LAN 10 Base-T Pulse Transformer 1CT:2CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver Surface Mount
TG84-2006N1LF
DigiKey Part Number
5843-TG84-2006N1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG84-2006N1LF
Description
ISO MOD 10BASE-T 1C:2C 16P SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:2CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.500" L x 0.280" W (12.70mm x 7.11mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Transformer Type
LAN 10 Base-T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance
200µH