94HBB10WT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
CTS Electrocomponents
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
94HBB10WT
DigiKey Part Number
GH7364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HBB10WT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Detailed Description
Height Above Board
0.225" (5.72mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.390" (9.91mm)