94HBB10RAT
94HBB10RAT
94HBB10RAT
DigiKey Part Number
GH7260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HBB10RAT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.400" (10.16mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Features
Sealed
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Plastic
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.430" (10.92mm)