GSL6TVS48A
DigiKey Part Number
4786-GSL6TVS48ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSL6TVS48ACT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSL6TVS48ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSL6TVS48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC ESGB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount eSGB (SMAF)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V