BZX584B12
DigiKey Part Number
4786-BZX584B12TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX584B12CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX584B12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B12
Description
DIODE ZENER 12V 150MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
150 mW