BZT52B5V6S
DigiKey Part Number
4786-BZT52B5V6STR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZT52B5V6SCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZT52B5V6SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B5V6S
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±1.96% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±1.96%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW