1.5SMC480A
DigiKey Part Number
4786-1.5SMC480ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-1.5SMC480ACT-ND - Cut Tape (CT)
4786-1.5SMC480ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC480A
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
658V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Voltage - Breakdown (Min)
456V