GT080N10K
DigiKey Part Number
3141-GT080N10KTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT080N10KCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT080N10KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT080N10K
Description
N100V, 75A,RD<8M@10V,VTH1V~3V, T
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 65A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2530 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V