GT016N10TL
DigiKey Part Number
3141-GT016N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT016N10TLCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT016N10TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT016N10TL
Description
MOSFET N-CH 100V 362A TOLL-8
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 362A (Tc) 450W (Tc) Surface Mount TOLL-8L
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 15A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
165 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10037 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
450W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL-8L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V