G300P06D3
DigiKey Part Number
3141-G300P06D3TR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-G300P06D3CT-ND - Cut Tape (CT)
3141-G300P06D3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G300P06D3
Description
MOSFET P-CH 60V -28A 50W 30M(MAX
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 28A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount 8-DFN (3x3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2730 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 10A, 10V