G040P04T
DigiKey Part Number
3141-G040P04T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G040P04T
Description
MOSFET P-CH 40V 222A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 222A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
206 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15087 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 20A, 10V