TR9WR600T00-IMR6B
TR9WR600T00-IMR6B
TR9WR600T00-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-1970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9WR600T00-IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 30V 18W
Detailed Description
30V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9WR600T00-IMR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Either
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.43" L x 1.83" W x 1.26" H (87.0mm x 46.5mm x 32.0mm)
Voltage - Output
30V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
Current - Output (Max)
600mA
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61558-1; 62368-1
Power (Watts)
18 W