TR9CI6666YL4IMR6B
TR9CI6666YL4IMR6B
TR9CI6666YL4IMR6B
DigiKey Part Number
1939-1778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CI6666YL4IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 160W
Detailed Description
24V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9CI6666YL4IMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.95" L x 2.91" W x 1.58" H (176.5mm x 74.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
6.66A
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
160 W