TR9CE1500CCP-N(R6B)
TR9CE1500CCP-N(R6B)
TR9CE1500CCP-N(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CE1500CCP-N(R6B)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CE1500CCP-N(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.97" L x 3.17" W x 1.22" H (50.0mm x 80.6mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSI, CB, CE, CCC, cULus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
Power (Watts)
18 W