AXB050X43-SRZ
DigiKey Part Number
555-AXB050X43-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-AXB050X43-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-AXB050X43-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AXB050X43-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 5-15V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 15V 8A 20V - 30V Input
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
20V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Voltage - Input (Max)
30V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
8A