MGDBK35HF
DigiKey Part Number
2551-MGDBK35HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGDBK35HF
Description
DC DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1.15A, 1.15A 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.15A, 1.15A
Mfr
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
17-DIP Module, 12 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.88" L x 1.90" W x 0.49" H (73.3mm x 48.3mm x 12.8mm)