FSP250-H24-A12
DigiKey Part Number
2967-FSP250-H24-A12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP250-H24-A12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.28" H (101.6mm x 50.8mm x 32.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
20.83 A