FSP180-AJBU3
DigiKey Part Number
2967-FSP180-AJBU3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP180-AJBU3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19.5V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.5V 180 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 2.54" W x 0.91" H (113.5mm x 64.5mm x 23.0mm)
Voltage - Output
19.5V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
9.23A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
180 W