E35RB-FS450-N
DigiKey Part Number
2632-E35RB-FS450-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E35RB-FS450-N
Description
3.5" TFT IPS SUNLIGHT READABLE
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, RGB, SPI 3.5" (88.90mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
53.28mm W x 71.04mm H
Manufacturer
Focus LCDs
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
MCU, RGB, SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
HX8347A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)