C162ALBSGLW6WT33PAB1
DigiKey Part Number
2632-C162ALBSGLW6WT33PAB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C162ALBSGLW6WT33PAB1
Description
16X2 STN GRAY CHARACTER LCD
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 7 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 80.00mm x 36.00mm x 13.50mm
Category
Outline L x W x H
80.00mm x 36.00mm x 13.50mm
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
64.50mm L x 13.80mm W
Packaging
Box
Backlight
LED - White
Part Status
Active
Voltage - Supply
3.3V
Number of Characters
32.0
Dot Size
0.50mm W x 0.55mm H
Display Format
16 x 2
Interface
Parallel
Character Format
5 x 7 Dots
Controller Type
SPLC780D
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Mode
Transflective
Text Color
Black
Character Size
4.35mm H x 2.95mm W