FMCA2507-50CM
DigiKey Part Number
5328-FMCA2507-50CM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2507-50CM
Description
COAX CBL 7/16 DIN TO N-TYPE
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 7/16 DIN to N-Type TFT-402LF 19.69" (500.00mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Fairview Microwave
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Length
19.69" (500.00mm)
Cable Type
TFT-402LF
Style
7/16 DIN to N-Type
Cable Impedance
50 Ohms
1st Connector
7/16 Plug
Connector Impedance
50 Ohms
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
2nd Connector
N-Type Jack
Color
Blue
2nd Contact Gender
Female
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C