FMCA2161-72 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Cable Assembly Coaxial TNC to TNC LMR 240 72.0" (1.8m) 6.0'
FMCA2161-72
DigiKey Part Number
5328-FMCA2161-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2161-72
Description
COAX CABLE TNC TO TNC 6'
Detailed Description
Length
72.0" (1.8m) 6.0'
Cable Type
LMR 240
Cable Impedance
50 Ohms
Style
TNC to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
TNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
Color
Black
2nd Connector
TNC Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C