FMCA2161-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Pasternack
Pasternack
Cable Assembly Coaxial TNC to TNC LMR 240 12.00" (304.80mm)
FMCA2161-12
DigiKey Part Number
5328-FMCA2161-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA2161-12
Description
COAX CBL TNC TO TNC 12"
Detailed Description
Length
12.00" (304.80mm)
Cable Type
LMR 240
Cable Impedance
50 Ohms
Style
TNC to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
TNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
5.8 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
TNC Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C