FMC00370-60
DigiKey Part Number
5328-FMC00370-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00370-60
Description
COAX CBL BNC TO N-TYPE 5'
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to N-Type RG-58C 60.0" (1.5m) 5.0'
Length
60.0" (1.5m) 5.0'
Cable Type
RG-58C
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
3 GHz
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C