SMCJ16CA
DigiKey Part Number
SMCJ16CAFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ16CAFSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ16CAFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V