NC7SZ32FHX
DigiKey Part Number
2156-NC7SZ32FHX-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
NC7SZ32FHX
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP 6MICROPAK2
Customer Reference
Detailed Description
OR Gate IC 1 Channel 6-MicroPak2™
Category
Current - Quiescent (Max)
2 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.5ns @ 5V, 50pF
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Supplier Device Package
6-MicroPak2™
Number of Circuits
1
Package / Case
6-UFDFN
Number of Inputs
2
Base Product Number
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V