MC78L15ACPXA-FS
DigiKey Part Number
2156-MC78L15ACPXA-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
MC78L15ACPXA-FS
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Part Status
Active
PSRR
60dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V