KSA1015GRTA
DigiKey Part Number
2156-KSA1015GRTA-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
KSA1015GRTA
Description
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 50 V 150 mA 80MHz 400 mW Through Hole TO-92-3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 2mA, 6V
Packaging
Bulk
Power - Max
400 mW
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
80MHz
Transistor Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 mA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 10mA, 100mA