HGTG40N60A4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 300
IGBT 600 V 75 A 625 W Through Hole TO-247-3
HGTG40N60A4
DigiKey Part Number
HGTG40N60A4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGTG40N60A4
Description
IGBT 600V 75A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
350 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
25ns/145ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
390V, 40A, 2.2Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
625 W