HGTG30N60C3D
DigiKey Part Number
2156-HGTG30N60C3D-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
HGTG30N60C3D
Description
IGBT 600V 63A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 63 A 208 W Through Hole TO-247
Category
Switching Energy
1.05mJ (on), 2.5mJ (off)
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Input Type
Standard
Packaging
Bulk
Gate Charge
162 nC
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
63 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
252 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
208 W