FQA27N25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 288
Datasheet
N-Channel 250 V 27A (Tc) 210W (Tc) Through Hole TO-3PN
FQA27N25
DigiKey Part Number
FQA27N25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQA27N25
Description
MOSFET N-CH 250V 27A TO3PN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2450 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
210W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 13.5A, 10V