FGH30S130P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 584
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 0
In Stock: 398
IGBT Trench Field Stop 1300 V 60 A 500 W Through Hole TO-247-3
FGH30S130P
DigiKey Part Number
FGH30S130P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH30S130P
Description
IGBT TRENCH FS 1300V 60A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
500 W
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
78 nC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1300 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A