FCB20N60FTM
DigiKey Part Number
FCB20N60FTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FCB20N60FTMCT-ND - Cut Tape (CT)
FCB20N60FTMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB20N60FTM
Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3080 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 10A, 10V