Image for XS500-36N-006 is not available
XS500-36N-006
DigiKey Part Number
XS500-36N-006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XS500-36N-006
Description
AC/DC CONVERTER 36V 504W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
9.33" L x 5.04" W x 1.54" H (237.0mm x 128.0mm x 39.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC
Approval Agency
CE, cTUVus
Voltage - Output 1
36V
Base Product Number
Current - Output 1
14 A