MR46B-10-10K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5256-MR46B-10-10K-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MR46B-10-10K |
Description | POT 10K 10-TURN 5W WIRE LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 5W Solder Lug |
Datasheet | Datasheet |
Category | Adjustment Type User Defined |
Manufacturer ETI Systems | Temperature Coefficient 20ppm/°C |
Series | Rotation 3600° |
Packaging Bulk | Resistive Material Wirewound |
Part Status Active | Termination Style Solder Lug |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Round |
Tolerance ±5% | Actuator Length 0.813" (20.64mm) |
Power (Watts) 5W | Actuator Diameter 0.250" (6.35mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread 3/8-32 |
Number of Turns 10.0 | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Round - 1.813" Dia (46.04mm) |