MNI-M2.5-3.6
DigiKey Part Number
RP933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNI-M2.5-3.6
Description
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5 Shoulder Washer 0.201" (5.10mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MNI-M2.5-3.6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Diameter - Outside
0.280" (7.11mm)
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Shoulder
0.150" (3.80mm)
Series
Thickness - Overall
0.201" (5.10mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.142" (3.60mm)
Part Status
Active
Material
Nylon
Thread/Screw/Hole Size
M2.5
Base Product Number
Diameter - Inside
0.110" (2.79mm)