50M040070D012
DigiKey Part Number
RPC7021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M040070D012
Description
BOLT CHEESE HEAD SLOTTED M4X0.7
Detailed Description
M4x0.7 Cheese Head Bolt Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M040070D012 Models
Category
Thread Size
M4x0.7
Head Diameter
0.276" (7.00mm)
Series
Head Height
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head
0.472" (12.00mm)
Length - Overall
0.575" (14.60mm)