VLB260W-48
DigiKey Part Number
1800-1128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLB260W-48
Description
LED DRIVER CC 120-277VAC 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.42A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
48V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
5.42A
Series
Power (Watts)
260 W
Packaging
Bulk
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
9.47" L x 2.00" W x 1.52" H (240.5mm x 50.8mm x 38.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC