UHD160-1002
DigiKey Part Number
UHD160-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD160-1002
Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD160-1002 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.08" H (101.6mm x 50.8mm x 27.4mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
cUL, UL, VDE
Current - Output 1
6.66 A