ESST040E-0800-42 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 0
Datasheet
800mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ESST040E-0800-42
DigiKey Part Number
1800-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESST040E-0800-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 800MA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESST040E-0800-42 Models
Category
Voltage - Output
28 ~ 42V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
800mA
Series
Power (Watts)
34 W
Packaging
Box
Dimming
ELV, Triac
Part Status
Obsolete
Features
OCP, OTP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Ratings
IP64
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
220VAC
Approval Agency
cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
Voltage - Input (Max)
240VAC