ESS040W-0900-42
DigiKey Part Number
1800-1113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS040W-0900-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 900MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
900mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
ESS040W-0900-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
38 W
Packaging
Box
Ratings
IP64, NEMA 410
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Min)
120VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Weight
0.34 lb (154 g)
Voltage - Output
28 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
900mA