ESS030W-0620-42-Z1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 759
Datasheet
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 649
Datasheet
In Stock: 359
Image for ESS030W-0620-42-Z1 is not available
ESS030W-0620-42-Z1
DigiKey Part Number
ESS030W-0620-42-Z1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS030W-0620-42-Z1
Description
LED DRIVER CC AC/DC 120-277V 620
Customer Reference
Detailed Description
620mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
ESS030W-0620-42-Z1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
620mA
Manufacturer
Power (Watts)
26 W
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Ratings
IP64
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
277VAC
Voltage - Output
28 ~ 42V