SG-210SED 50.0000ML3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
EPSON
In Stock: 2.154
Datasheet
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
SG-210SED 50.0000ML3
DigiKey Part Number
SER3708TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-210SED 50.0000ML3
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
6mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)