FA-238 48.0000MB-B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
48 MHz ±50ppm Crystal 16pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 48.0000MB-B0
DigiKey Part Number
114-FA-23848.0000MB-B0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 48.0000MB-B0
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 16PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)