FA-238 24.0000MB-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
EPSON
In Stock: 43.509
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
24 MHz ±50ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 24.0000MB-C
DigiKey Part Number
FA-23824.0000MB-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 24.0000MB-C
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238 24.0000MB-C Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)