FA-20H 26.0000MF10V-B3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
TXC CORPORATION
ECS Inc.
Jauch Quartz
Jauch Quartz
Taitien
26 MHz ±10ppm Crystal 16pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-20H 26.0000MF10V-B3
DigiKey Part Number
FA-20H26.0000MF10V-B3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 26.0000MF10V-B3
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 16PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-20H 26.0000MF10V-B3 Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
26 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)